Pasowanie na czytelnika

W ubiegłym tygodniu, w naszej szkole, miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń z życia biblioteki, na które pierwszoklasiści czekają z wielką niecierpliwością. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, uczniowie nie mogli zostać zaproszeni do biblioteki, dlatego bibliotekarki zawitały w klasach pierwszoklasistów, wraz z maskotką biblioteczną – sympatycznym wężem.
Uczniowie, po zapoznaniu się z przygotowaną prezentacją, dowiedzieli się, jak korzystać z biblioteki oraz w jaki sposób szukać poszczególnych pozycji książkowych. Ich uwagę zwrócono również na konieczność dbania o księgozbiory, tak, aby służyły one uczniom przez kolejne lata. Pierwszoklasiści odgadywali również bajkowe zagadki, które sprawdzały ich wiedzę ze znajomości bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, w którym obiecali, że zawsze będą szanować książki, następnie panie bibliotekarki dokonały pasowania każdego z nich. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplom oraz pakiet z książką, która będzie im przypominała o tym uroczystym wydarzeniu.
Mamy nadzieję, że uroczystość zachęci najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

(E. Czubat)