BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W SIECI

Trudno wyobrazić sobie życie we współczesnym świecie bez Internetu. Przez wielu ludzi został on okrzyknięty najważniejszym wynalazkiem w historii ludzkości i czynnikiem, który w największym stopniu przyczynił się do przyspieszenia rozwoju naszego gatunku. Niestety jako medium, które w tak krótkim czasie tak silnie zmieniło nasze życie, wniosło do niego również wiele nieznanych wcześniej zagrożeń. Dbając o bezpieczeństwo uczniów w sieci w szkole odbyły się zajęcia i warsztaty wychowawczo-profilaktyczne przygotowane w ramach współpracy z instytucjami działającymi na rzecz dzieci i ich rodzin. Uczniowie klas II uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach – Filia w Będzinie, natomiast uczniowie klasy III i klas VI aktywnie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenera z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Prowadzący zajęcia, wykorzystując różne metody i techniki pracy, przekazali uczniom vademecum odpowiedzialnego, kulturalnego i bezpiecznego użytkownika multimediów zwracając szczególną uwagę na zagrożenia związane z surfowaniem w sieci. Uświadomili dzieciom pułapki, jakie ukrywają przed nimi portale internetowe, gry komputerowe czy telefony komórkowe. W spotkaniu edukacyjnym „Dzieci w sieci” uczestniczyli także rodzice uczniów klasy VIA i VIC. Zajęcia i warsztaty stanowiły uzupełnienie działań wychowawczo-profilaktycznych realizowanych w szkole w ramach profilaktyki uniwersalnej.

(A.Dominiczak)