Projekt „Edukacja przez szachy w szkole”

O tym jak wiele walorów edukacyjnych oraz rozwojowych mają szachy chyba nikogo przekonywać nie trzeba. To dzięki nim dzieci kształtują w sobie zdolność analitycznego myślenia, poprawiają koncentrację, budują wytrwałość, rozwijają zmysł twórczy oraz intuicję i pamięć. W 2022 roku nasza szkoła zgłosiła się do programu ,,Edukacja przez szachy”. Założeniem projektu jest prowadzenie, przez co najmniej dwa lata, zajęć szachowych, w których uczestniczy cały oddział klasowy. Od Polskiego Związku Szachowego otrzymaliśmy szachownice, komplety bierek szachowych wraz z tablicą demonstracyjną. Kolejne komplety oraz zegary szachowe zostały zakupione dzięki wielkiemu zaangażowaniu i przychylności dyrektora szkoły. W ciągu pierwszego roku nauki uczniowie z dwóch klas pierwszych poznali nazwy bierek szachowych i ich właściwości, pojęcia szachowe, podstawowe zasady oraz taktykę gry. W klasie drugiej młodzi szachiści uczyli się posunięć bierek, debiutu, układali plan gry, poznali motywy taktyczne oraz notację szachową. Uczestniczyli w turniejach szkolnych, pozaszkolnych oraz plastycznych konkursach szachowych. W bieżącym roku szkolnym 2023/24 do drugoklasistów, kontynuujących naukę gry w szachy, dołączyły kolejne dwa oddziały klasy pierwszej. Naszym młodym szachistom serdecznie dziękujemy za wspólne dwa lata przebywania z nami w bajkowym szachowym królestwie.
(Paweł Szumiński)