29 września – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, a właśnie najmłodszym dedykowany jest ten dzień. Głośne czytanie ma wiele zalet. Przede wszystkim rozwija wyobraźnię i buduje więzi międzyludzkie. Trenuje mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.

Warto czytać !

W tym dniu dzieci z klas I-III mogły wysłuchać następujących pozycji: 1. „ Detektyw Pozytywka” Grzegorz Kasdepke

2. „ Filipek i szkoła” Małgorzata Strękowska-Zaremba

3. „ Banda Czarnej Frotte” Justyna Bednarek

4. „ Pan Kuleczka: Skrzydła” Wojciech Widłak

5. „ Tappi i Kocyk Mocyk” Marcin Mortka

6. „Rady nie od parady” Małgorzata Strzałkowska

7. „Elmer” David McKee

8. „Matylda” Roald Dah
Zostały również wykonane okolicznościowe zakładki do książek. Dopełnieniem obchodów była kontynuacja czytania w świetlicy szkolnej. Dzieci w tym dniu usłyszały dalsze losy bohaterów oraz wykonały przepiękne ilustracje do wysłuchanych utworów. Zachęcamy do przeczytania dalszych historii bohaterów w domu !

(E. Czubat)