Kto Ty jesteś? Polak Mały. Majowe święta w mojej małej ojczyźnie.

„Ci z nas, którzy ze swoich lat szkolnych pamiętają nudne akademie albo wycieczki do przykurzonych muzeów, mogą mieć wątpliwości czy warto uczyć dzieci patriotyzmu? Jednak patriotyczne treści można przekazywać dzieciom w sposób dla nich ciekawy i przystępny. Pojęcia takie jak: niepodległość, patriotyzm, walka o wolność, tożsamość narodowa czy piękno ojczystej mowy – to dla dzieci zupełna abstrakcja. Dotyczą faktów, emocji i stanów, które dla małego dziecka są trudne do wyobrażenia. Dzieci potrzebują konkretów: ciekawych opowieści, porównań, doświadczeń, zabaw – tego, co pasuje do ich świata, co bliskie i zrozumiałe. Miłość do ojczyzny to jedno z tych uczuć, które pojawia się z czasem i potrzebuje wiedzy, świadomości, wrażliwości i refleksji. W świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie staramy się stworzyć dobry klimat dla patriotycznych uczuć u dziecka”. Nie czekamy, aż się pojawią!

W codziennych zajęciach pokazujemy wychowankom, że w czasach pokoju patriotyzm przejawia się w codziennych zwykłych działaniach, dzięki którym dbamy o wspólne dobro. „Pokazujmy dzieciom, że patriotyzm to kasowanie biletu w autobusie, segregowanie śmieci, dbanie o przyrodę, sprzątanie po psie, płacenie podatków, poznawanie legend i historii swojego kraju. To także reprezentowanie naszego kraju podczas zagranicznych podróży i zachowywanie się w taki sposób, by pokazywać, że Polacy są uprzejmi, uczciwi i porządni”.

W tym celu zorganizowaliśmy przedsięwzięcie pt.: „Kto Ty jesteś? Polak Mały. Majowe święta w naszej małej ojczyźnie.” Zaproponowaliśmy dzieciom różne zajęcia, które mają im pokazać, iż w dzisiejszych czasach patriotyzm nabiera nowego znaczenia. Współczesny patriota to osoba dbająca o innych, odnosząca się z szacunkiem i godnością do świąt i symboli narodowych, znająca historię Polski, a także starająca się utrzymywać dobry wizerunek Polski i Polaków na świecie. Patriota jest dumny z tego, że jest Polakiem i szanuje polskie tradycje oraz pamięta o swoich przodkach i bohaterach narodowych. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem, społecznością i rodziną. Poprzez cykl: „Majowe święta w pieśni, poezji, prozie i sztukach plastycznych” chcemy pokazać zadowolenie z tego, że jesteśmy Polakami, a śpiewając i recytując radosne utwory, pragniemy odnieść się do współczesnej formy patriotyzmu.

Nasi wychowankowie, mimo trwającej nauki zdalnej pokazali, że pamiętają o narodowych świętach, znajdują czas i angażują się w projekty promujące Polskę. W tym roku pokonali wszelkie przeciwności ze strony urządzeń i sieci, a efekty ich pracy można podziwiać na stronie Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie, w zamieszczonej tam prezentacji.

Starania naszych dzieci doceniły również władze naszego miasta – zapewniając nagrody w konkursie plastycznym – za co bardzo gorąco dziękujemy w imieniu naszych uczniów!

https://view.genial.ly/606e92e08af79d0d2fa565ba/presentation-copy-majowe-swieta