„Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie” – nasza szkoła dba o lokalny patriotyzm.

W naszej szkole od dawna uważamy, że nauka patriotyzmu nie powinna przebiegać  w izolacji od życia środowiska – domu rodzinnego, szkoły, najbliższego osiedla, miasta, regionu i kraju. Dbamy o to, aby uczniowie włączali się w nurt wydarzeń, w których uczestniczą jego najbliżsi . Dostarczając dzieciom wiedzy o najbliższej okolicy, o tradycjach lokalnych, zwyczajach, legendach czy zabytkach naszego regionu – uświadamiamy im poczucie przynależności narodowej. Patriotyzm dziecka zaczyna się w domu rodzinnym – to wszystko, co się wiąże z jego najbliższymi, to rodzinne tradycje, park w którym się bawi, najbliższa ulica i wszystko co spotyka na swojej drodze do szkoły. Przechodząc płynnie od tego prostego patriotyzmu lokalnego do szerszego, związanego z symboliką narodową – uświadamiamy uczniom, kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, uczymy je bycia Polakami. Dla osiągnięcia tych celów, zachęcamy uczniów do udziału w różnych konkursach i projektach realizowanych w Zagłębiu Dąbrowskim – naszej małej ojczyźnie.

Uczennica klasy IV b – Wiktoria Brudnicka-Henning wzięła udział w takim projekcie. Zadaniem uczestników było przeprowadzenie wywiadów z najstarszymi członkami swoich rodzin lub wybranych mieszkańców Zagłębia, którzy zasłużyli się dla naszego regionu. Dzieci utrwalały na krótkich filmikach wspomnienia swoich seniorów z czasów, kiedy to oni byli dziećmi. Organizatorzy stworzyli z nich film opowiadający o trudnym dzieciństwie naszych przodków w latach wojny i okupacji oraz w ciężkich czasach komunizmu.

14 listopada, w Pałacu Schoena – odbyła się premiera filmu oraz uroczysta gala finałowa projektu „Moja mała ojczyzna – Zagłębie Dąbrowskie”, który został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra.” W trakcie gali wszyscy mogli również obejrzeć wystawę planszową, która zostanie udostępniona do szkół uczestników. Nasza uczennica otrzymała specjalne wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika projektu. Wiktoria odebrała nagrodę z rąk profesora Dariusza Nawrota, polskiego historyka i dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego oraz dr Agaty Muszyńskiej z muzealnego Działu Historii i Kultury Miasta.

(D. Brudnicka)