Realizujemy projekt „Magiczna matematyka”

„Magiczna matematyka” to kolejny projekt realizowany w naszej szkole, dofinansowany przez fundację Mbank w programie „mPotęga”. Jest on próbą pokazania, że matematyka jest piękna i przyjazna dla wszystkich, którzy chcą ją poznać i zrozumieć, jest wszędzie i ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Celem projektu jest organizacja warsztatów, podczas których uczniowie będą mieli możliwość  podejmowania wyzwań, pokonywania trudności, działania, generowania pomysłów oraz uczenia się „mimo woli”. Chodzi o to, żeby uczeń bawiąc się matematyką pozyskiwał dobre skojarzenia, tak aby w przyszłości wiedzę tę poszerzał, utrwalał i uzupełniał, bazując na pozytywnych dotychczasowych doświadczeniach. Projekt w głównej mierze oparty jest na praktycznym działaniu, co pozwala zgłębiać tajniki nauki  przy okazji, bez zbędnego wysiłku umysłowego, bazując na ciekawości człowieka.

Zajęcia warsztatowe obejmują następujące zagadnienia:

Matematyczny porządek. Fraktale, trójkąt Sierpińskiego, trójkąt Pascala, płatek Kocha.

Piękno powtarzających się motywów. Mozaiki Platona i Archimedesa, mozaiki Penrose’a.

Kodowanie matematyczne na macie.

Nie takie straszne Twierdzenie Pitagorasa.

Projekt realizowany jest w klasie VIc.

(Grażyna Kralkowska-Kaczmarek)